Vypadáte stále
jako těhotná?
Pak nejste jediná
Pokud jste se daly do čtení těchto řádků, možná se trápíte vystouplým bříškem stejně jako každá třetí rodička, a to i delší dobu po porodu. Možná se necítíte ve svém těle dobře, stydíte se nosit upnutá trička a nevíte, kdy, jak a jestli vůbec se vám podaří břicho oploštit do uspokojivé podoby. Možná vás také pobolívají záda a vzhledem k nežádoucím únikům moči si nejen netroufáte s dětmi zaskákat na trampolíně, ale také se upřímně zasmát či zakašlat.
Že by za těmito problémy mohl stát společný jmenovatel? Ano, takovou paseku umí napáchat rozestup přímých břišních svalů neboli diastáza. A co víc, oslabení středu těla může způsobit i problémy s početím, migrény, vznik kýly, nevzhledného převisu, výhřezu ploténky nebo prolaps pánevních orgánů. Může za menstruační a intimní diskomfort, zánětlivost močových cest a gastro-enterologické problémy, které sebevědomí moc nepřidají.
Estetická i zdravotní
trápení po porodu
„Po narození syna jsem vycítila, že s mým tělem není něco v pořádku. Bříško se po šestinedělí nestahovalo, jak jsem očekávala. Udivovalo mně, že mám ráno břicho ploché a k večeru nafouklé jako balon. Také mě trošku znepokojovalo, že při lehu na zádech se mi dělá velká propadlina ve středu těla a že mohu pozorovat (i pod prsty cítit) pohyb střevních kliček. Co bylo na tomto období ale nejhorší, nelibost z „nového“ těla a stres se projevily v péči o novorozeného syna.“
"Otěhotněla jsem s dvojčaty a moje zcela osvalené a v mých očích perfektní tělo se začalo měnit. Po porodu mi břicho zůstalo tak, jak jsem ho viděla naposledy, když jsem šla na sál, jenom bylo „prázdné". Byla jsem psychicky absolutně na dně, protože jsem vypadala pořád jako těhotná, všichni se ptali, kdy už konečně zhubnu. Do toho jsem se nemohla hýbat, dělalo mi problém zvednout děti, všechno mě bolelo, střed těla byl úplně odpojený..."
Co je to diastáza?
Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů. Přímý sval břišní tvoří pomyslný pás vpředu od hrudníku až ke kosti stydké. Ten je rozdělen na pravou a levou polovinu, jedná se tedy o pár svalů. Uprostřed je spojen vazivovou čárou nazývající se linea alba. Jedná se o tuhé vazivo, bez cév, které se může vlivem působení sil a tlaku roztáhnout do stran, ztenčit a oslabit. No, a protože vazivo není tak dobrý opěrný systém, může se nám dutina břišní vizuálně zdeformovat (orgány se derou ven).
Vizuální projev i práce s různým postižením se liší
Jak vidíte na obrázku, rozdělení svalů nebývá vždy jednotným způsobem. Diastáza se pravděpodobněji vyskytuje u pupíku (tam je vazivo nejtenčí) než nad nebo pod ním a může být také pouze na jedné polovině.
Lze se diastázy zbavit jednou provždy?
Konzervativní přístup má v současné době slibné výsledky. Důležitá je tzv. svalová „kompenzace“ diastázy, pak lze předejít zdravotním komplikacím a bříško uspokojivě oploštiť.
Při silových pohybech se ve středu břicha udělá stříška
Ve stoji toto oslabení vnímáme jako vystouplé bříško
V lehu na zádech můžeme pozorovat prohlubeň/korýtko
Diastáza není jen kosmetický problém!
Oslabení středu těla může způsobit spoustu zdravotních obtíží.
Diagnostické metody
Diastázu můžeme diagnostikovat různými způsoby – samovyšetřením (pohledem a pohmatem), ultrazvukem, tomografií a magnetickou rezonancí.
Nejčastěji se uvádí postup samovyšetření vleže. Vyzkoušejte se vyšetřit samy, a pokud si nejste svým stavem jisté, poraďte se se školeným odborníkem, který posoudí vaše tělesné postavení, funkčnost CORE a charakter izolovaných pohybů.
Samovyšetření
- Lehněte si na záda, pokrčte dolní končetiny, chodidla mějte na podlaze.
- Přiložte si prsty jedné ruky na pupík, dlaň směřuje k hlavě.
- Vydechněte, uvolněte břicho a zvedněte pomalinku hlavu. Po okrajích prstů budete cítit tvrdé okraje přímého břišního svalu (máte-li nějaký rozestup) a pod prsty ucítíte měkkou tkáň.
- Odhadněte šíři (na jeden prst, dva, tři…) a pak zatlačte prsty hlouběji do břicha. Jde to?Dostanete se hluboko?
- Postup zopakujte od spony stydké na pánvi až po spodní žebra.
Kdy začít diastázu řešit?
- Vsunete do břicha na šíři 2 a více prstů
- Prsty lze vsunout hodně do hloubky
- Máte kýlu
- Vnímáte střed těla jako oslabený
Tělo v těhotenství a při porodu prošlo velkými změnami. O střed těla pečujte vždy, i PREVENTIVNĚ.
Mýty o diastáze
Vyčkám a ona se ztratí
Vycvičím ji ve fitku
Musím na operaci
Nic s ní neudělám
Šíře rozestupu je zásadní
Velké břicho = diastáza
S diastázou lze úspěšně pracovat
Odborná pomoc
Znalost problematiky
Výsledky za 6-8 týdnů
Patologické diastázy
Tukové zásoby
Výběr odborníka
Seznam odborníků na ženské zdraví napříč Českou republikou
Čemu se po porodu vyhnout
Pokud po porodu začnete horlivě posilovat, může dojít naopak ke zhoršení stavu a k rozšíření rozestupu mezi svaly. Nejste-li si svým stavem jistá, prozatím z tréninků vynechte silová cvičení typu sklapovačky, zkracovačky, zvedání nohou – kmitání, prkna-planky, velké záklony, rotace bez napřímení a silné proskoky. Mějte na mysli, že diastázu nezlepší cvik, ale zejména postavení těla v daném cviku a tělesné podmínky během běžné denní rutiny. Vyhledejte odborné vedení.
S rozestupem břišních svalů se narodí každý
V průběhu psychomotorického vývoje se zatěžováním buď zcela ztratí, nebo zůstane, může se znovu vytvořit, rozšířit a také opět uzavřít = je reverzibilní.
Existují skupiny lidí, kteří mají k diastáze větší dispozice.
Rodičky
Děti
Muži
Sportovci
Rizikové faktory
u rodiček
Diastáza je problém 2 ze 3 maminek 2 a více dětí.
Rychlý nárůst hmotnosti v těhotenství
Věk rodičky nad 35 let
Těhotenství v krátké době po sobě
Ženy s povolenou břišní stěnou již před otěhotněním
Ženy s nadměrně roztaženou dělohou
Velký plod, vícečetné těhotenství
Co dělat bezprostředně po porodu?
Informujte se
Pohyb a postavení těla
Žádanka na fyzioterapii
Kniha Diastáza
Samovyšetření
Pozitivní myšlení
Teoretický a praktický základ pro každou ženu
Ucelená metodika pro redukci diastázy
Podpůrné terapie pro redukci diastázy
Nabídka terapií současné gynekologické fyzioterapie je pestrá. Ruku v ruce s úpravou vašich pohybových stereotypů můžete absolvovat např. manuální uzavírání diastázy, fasciální terapii nebo podpořit hojení jizvy, která svalovou regeneraci často blokuje.